Jak zorganizować Święta w firmie? 7 praktycznych wskazówek
Według badań aż 97% Polaków obchodzi święta, a 79% osób przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony 49% aktywnych zawodowo Polaków nie chcę uczestniczyć w wigiliach firmowych.
Co to oznacza dla Ciebie jako pracodawcy? Że powinieneś dokładnie przyjrzeć się organizacji świąt w firmie. Bo prawdopodobnie Twoi pracownicy lubią ten świąteczny czas, ale z jakiegoś powodu nie podobają im się obchody w wydaniu firmowym.
Z tego artykułu dowiesz się:
• Dlaczego pracownicy nie lubią wigilii firmowych?
• Jakie znaczenie ma organizacja firmowej wigilii?
• O czym pamiętać podczas organizacji wigilii firmowej?
Dlaczego pracownicy nie lubią wigilii firmowych?
Skoro pracownicy z zasady lubią święta, ale nie w wydaniu firmowym, to warto zastanowić się nad przyczynami. Oto najczęstsze powody negatywnego podejścia do firmowych wigilii to:
- Brak dobrych relacji w zespole między pracownikami Wigilia to radosny czas składania sobie życzeń. Tymczasem relacje wewnątrz zespołu są bardzo często dalekie od ideału. Jeżeli pracownicy są ze sobą skonfliktowani lub po prostu nie lubią się, to wzajemne uśmiechy i życzenia będą dla nich w takiej sytuacji przymusem.
- Organizacja imprezy poza miejscem i godzinami pracy Czas przedświąteczny to dla pracowników bardzo napięty okres ze względu na przygotowania do Wigilii. Zabieranie im wolnego czasu w takim momencie siłą rzeczy stawia ich w niekomfortowej sytuacji. Pracownicy nie chcą narażać się na negatywny odbiór odmowy, a z drugiej strony mają wiele ważniejszych spraw na głowie.
- Aspekt religijny Nie wszyscy ludzie są wierzący, więc nie obchodzą świąt w tradycyjny sposób. Dzielenie się opłatkiem czy wspólne kolędowanie jest dla nich krępujące. Badania CBOS wskazują, że 68% ankietowanych odbiera wigilie firmowe jako sztuczne i nieszczere spotkania. Co ciekawe jednocześnie deklarują oni udział w tych wydarzeniach.
Jakie znaczenie ma organizacja firmowej wigilii?
Czy w związku z powyższymi informacjami powinieneś zrezygnować z organizacji wigilii firmowej? Absolutnie nie! Ta wiedza pomoże Ci zaplanować taką uroczystość, na której wszyscy będą czuć się dobrze. Organizacja wigilii firmowej ma wiele zalet. Oto najważniejsze:
- doskonała okazja do integracji pracowników każdego szczebla,
- wzajemne poznanie się w mniej formalnej sytuacji,
- podkreślenie najważniejszych wartości obowiązujących w firmie,
- odpoczynek od codziennej, biurowej rutyny,
- sposób podziękowania pracownikom za ich zaangażowanie,
- podsumowanie mijającego roku i rozmowy o przyszłości firmy.
Firmowa wigilia to doskonała okazja, aby wręczyć prezenty świąteczne dla pracowników. Takie spotkanie w swobodnej atmosferze stanowi idealną motywację do pracy. Poprawia komunikację w zespole i podnosi efektywność realizacji codziennych zadań. Powodzenie i pozytywny odbiór całej imprezy zależy jednak w dużej mierze od sposobu organizacji.
O czym pamiętać podczas organizacji wigilii firmowej?
Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci w organizacji firmowej wigilii dla pracowników.
- Zaplanuj termin imprezy z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że okres przedświąteczny jest w wielu domach czasem gorączkowych przygotowań. Dlatego tak ważne jest, aby Twoi pracownicy mieli możliwość dokładnego zaplanowania ostatnich tygodni roku. To także ułatwienie dla Ciebie. Będziesz mieć więcej czasu na organizację wydarzenia.
- Zaplanuj catering. Angażowanie pracowników w przygotowanie potraw może nie być dobrym pomysłem. Znowu zabierzesz im wolny czas. W wielu przypadkach najlepszym pomysłem jest wynajem sali w restauracji.
- Uwzględnij zróżnicowanie pracowników pod względem wieku, wyznawanej religii czy narodowości. Zadbaj o to, aby wszyscy czuli się komfortowo.
- Przemyśl prezenty świąteczne dla pracowników. Czas świąt wiąże się z dużymi wydatkami dla każdego domowego budżetu. Być może warto postawić na praktyczne prezenty świąteczne dla pracowników. Nie zapomnij także o ich rodzinach. Dobrym pomysłem będzie organizacja wigilii dla pracowników oraz ich bliskich.
- Planuj wspólnie z zespołem. Skoro wszyscy mają czuć się komfortowo, to może najlepiej wspólnie ustalić szczegóły firmowej wigilii. Tym sposobem dasz im do zrozumienia, jak bardzo liczysz się z ich zdaniem. Może się okazać, że Twoi pracownicy chętnie zaangażują się w organizację przyjęcia. Nie dowiesz się tego, jeśli z nimi nie porozmawiasz.
- Przygotuj prezenty świąteczne dla klientów. Chociaż nie spędzicie wspólnej wigilii, to złożenie życzeń i wręczenie symbolicznego podarunku z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony kontrahentów. To dobry zwyczaj, który zacieśni Wasze relacje biznesowe.
- Nie zmuszaj pracowników do udziału w uroczystości. Przedstaw im odpowiednio wcześniej program i atrakcje, jakie zaplanowałeś. Decyzję o udziale każdy powinien podjąć samodzielnie i bez zewnętrznej presji.
Firmowa wigilia wcale nie musi być dla pracowników przykrym obowiązkiem. Może stać się doskonałą okazją do spotkania w bardziej swobodnej atmosferze i lepszej integracji. Pamiętaj jednak, że o dobrą atmosferę i budowanie relacji w zespole powinieneś dbać przez cały rok. Wtedy wręczenie prezentów świątecznych dla pracowników i łamanie się świątecznym opłatkiem będzie dla wszystkich niekłamaną przyjemnością.